Stowarzyszenie Artystyczne Faun-Art zostało zarejestrowane w styczniu 2015 r. i jest kontynuatorem działalności Grupy Plastycznej Faun, która zawiązała się 3 września 197& w Gliwicach, wówczas prezesem został Zbigniew Zubek, który z niewielkimi przerwami pełnił tę funkcję do swojej niespodziewanej śmierci w 2014r. 

Na przestrzeni tych lat pod skrzydłami GP Faun tworzyło kilkuset artystów, którym bliskie było malarstwo, grafika, metaloplastyka, rzeźba, tkanina artystyczna i fotografia. Ich prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Na bogatą historię Grupy Plastycznej Faun składają się:  wystawy zbiorowe, indywidualne i poplenerowe, przyznane nagrody - ok. 250, obrazy w zasobach: Muzeum Willa Caro w Gliwicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Górnictwa w Zabrzu, Galeri Miejskiej w Mikołowie, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz prywatnej Galerii Gerarda Trefonia.

Pierwszy Zarząd Stowarzyszenia Artystycznego Faun-Art tworzyli: Prezes Jolanta Rawecka, Wiceprezes Marek Jendrysek, Sekretarz Sylwia Malcharek-Kisiel, Bożena Ewa Kozłowska, Edward Andruszków i Diana Strociak. Od 2019 roku Zarządowi w składzie Barbara Chromec, Anna Przybylska, Diana Strociak i Zyta Zając przewodzi Prezes Sylwia Malcharek-Kisiel i Wiceprezes Bożena Ewa Kozłowska.

Tak jak dawniej również i dziś Stowarzyszenie zrzesza twórców różniących się wykształceniem, wiekiem i doświadczeniem artystycznym, których połączyła wspólna pasja i kreatywność twórcza. Stawiamy na działanie i dobrą energię. Przez ostatnie dwa lata nasze grono powiększyło się o kilkoro młodych pasjonatów sztuki i malarstwa. Od lat uczestniczymy   w Gliwickiej  Artnocy, integrujemy się z innymi śląskimi grupami artystycznymi na plenerach i posiadamy własną Galerię Faun – Art w CH Forum, gdzie w cyklicznych wystawach prezentowane są prace członków naszego Stowarzyszenia, innych grup artystycznych ze Śląska oraz organizowane są imprezy propagujące sztukę wśród najmłodszych.

 

Nie tylko propagujemy sztukę, ale również sami się uczymy. Członkowie naszego Stowarzyszenia uczęszczają na lekcje rysunku i malarstwa do Szkoły Plastycznej Animator w Gliwicach, by pod okiem wykładowczyni Ewy Pańczyk-Hałubiec szlifować swój warsztat malarski. Panuje u nas wręcz rodzinna atmosfera, organizujemy spotkania okazjonalne, wyjazdy na wystawy największych mistrzów malarstwa światowego i uroczyste wernisaże z oprawą muzyczną. Wielu naszych artystów odnosi sukcesy w konkursach krajowych i zagranicznych prezentując swoje prace na wystawach indywidualnych i grupowych.

 

Do ważniejszych wystaw zbiorowych od momentu transformacji w Stowarzyszenie należą:

 

W roku 2015

Wystawa upamiętniająca pierwszego Prezesa Grupy Faun – Zbigniewa Zubka, wystawa zbiorowa „Uroki Zimy”, wystawa  poplenerowa w Andrychowie "Co mi w duszy gra", wystawa "Letnie spotkania",  do której, Stowarzyszenie Artystyczne "Faun-Art" zaprosiło malarzy związanych ze Śląskiem, zrzeszonych w stowarzyszeniach i nieformalnych grupach, wystawa zbiorowa „Na luzie” - Gliwice

 

W 2016:

Wystawa malarstwa i rzeźby w Katowicach, wystawa "Śladami Żydów Gliwickich" w Gliwicach, wystawa malarstwa członków Stowarzyszenia Faun – Art, jubileuszowa wystawa upamiętniająca  40-lecie naszej artystycznej działalności – Gliwice i 6 wystaw indywidualnych artystów Stowarzyszenia

 

W 2017 roku:

Wystawa poplenerowa "Nasze Gliwice" – Gliwice, wystawa malarstwa "KREacje" w Pyskowicach i 5 wystaw indywidualnych

 

W 2018 roku:

Wystawa "Kresy" – Gliwice, wystawa "Reportaż" – Gliwice oraz wystawy indywidualne

 

W 2019:

Wystawa "Poznajmy się" oraz wystawa pokonkursowa „Ludzie” – Gliwice oraz wystawy indywidualne

 

Choć nasze korzenie sięgają minionego wieku, zdobycze techniki i nowoczesne multimedia nie są nam obce. Aktywnie dokumentujemy wszystkie zdarzenia i promujemy się w Internecie min. na platformie społecznościowej facebook:

https://www.facebook.com/pg/SAfaunart/

Posiadamy również swoją stronę internetową, gdzie można śledzić nadchodzące i minione wydarzenia z udziałem Stowarzyszenia oraz zapoznać się z pracami naszych artystów:

https://faunart.wixsite.com/stowarzyszenie

My, Fauny