top of page

 Jolanta Księżyk 

Przyszła na świat w Starachowicach, gdzie jej rodzice znaleźli się po opuszczeniu Powstańczej Warszawy. Stamtąd szybko trafiła na Śląsk, do Katowic. Uczęszczała do renomowanego katolickiego liceum im. Mickiewicza. Marzyła, by po jego ukończeniu rozpocząć edukację na Akademii Sztuk Pięknych, jednakże trudna sytuacja materialna spowodowała, że musiała zdobyć bardziej przyziemny zawód – technika elektroradiologii. Po poznaniu miłości swojego życia, Jana, wyjechała za nim do Gliwic, gdzie mieszka do dziś.

Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie kulturą i sztuką. Od trzeciego roku życia uczęszczała na lekcje baletu, organizowane przy teatrze Wyspiańskiego, a następnie w Pałacu Młodzieży. Tam uczęszczała również do pracowni malarskiej. Pierwsza wystawa jej prac w ramach „Zbiorowej dziecięcej grupy” miała miejsce właśnie w Katowicach, przy ulicy Dworcowej. Zawsze bardzo lubiła rysować, choć działo się to na ogół pod wpływem impulsu, gdy tylko coś wpadło jej w oko.

Interesowała się również fotografią, którą to pasję odziedziczyła po Ojcu, Mieczysławie. W domu znajdowała się w pełni wyposażona ciemnia fotograficzna, co zachęcało do eksperymentów. Swoją drogą, w jej rodzinie od zawsze dominował artystyczny duch. Jej dziadek Marceli malował, babka ukończyła petersburskie konserwatorium muzycznym, jak wspomniano, ojciec fotografował, a brat został kompozytorem i zastępcą dyrektora katowickiej orkiestry polskiego radia. Również jej dzieci odziedziczyły twórcze pasje. Jeden z synów ukończył wymarzoną Akademię Sztuk Pięknych, a drugi został pisarzem.

Na dobre za malowanie wzięła się już na emeryturze. Od 2012 roku uczęszcza na warsztaty malarskie przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gliwicach. Od 2017 roku należy do Stowarzyszenia Faun-Art. W latach 2013 do 2017, brała udział w 18stu wystawach zbiorowych (między innymi w: Gliwickim Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” oraz Stacji Artystycznej Rynek, czy Galerii „Podcień” w Pyskowicach). W roku 2016 jeden z jej obrazów zakwalifikował się do wystawy głównej w ramach uznanego konkursu „Rudzka jesień”. W 2018 roku wzięła udział w X-tym przeglądzie sztuki nieprofesjonalnej w Mikołowie, a jej obraz „Muzułmanki” zdobył wyróżnienie przez publikację w powystawowym katalogu. W 2019 roku wzięła udział w X-tym konkursie sztuki nieprofesjonalnej im. J. Marcisza, pod hasłem „Kosmiczne wizje”. Malowanie stało się sensem jej życia.

Dotychczas namalowała kilkadziesiąt obrazów. Wykorzystuje farby akrylowe i coraz częściej olejne. Lubi też suche pastele i próbuje swoich sił w akwarelach.

Udział w konkursach:
14.06.2019 - X Konkurs Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza - Zabrze. Temat: „Kosmos”. Obydwa obrazy trafiły do kolekcji Barwy Śląska Stanisława Trefonia.
15.11.2019 - MDK Szopienice-Giszowiec - konkurs im. Pawła Wróbla
28.11.2019 - XXI Regionalny Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej - Wieże KWK Polska Świętochłowice.

 

bottom of page